7/31/2013

YFU process...

Siema! W tym poście napiszę (na prośbę Karoliny Kk) o całym procesie związanym z wymianą w mojej organizacji. O opłatach, etapach itp. Więc zaczynamy od początku...

O wymianach za granicę już słyszałem dawno temu. Zawsze mnie to ciekawiło i zawsze marzyłem, żeby na jakąś pojechać. W grudniu 2012 r. znalazłem (a raczej moja mama) ogłoszenie na Librusie (dzienniku internetowym) o YFU i możliwości pojechania na wymianę do USA, Francji, Holandii, Niemiec, Szwajcarii, Finlandii, Norwegii lub Szwecji(chyba niczego nie pominąłem).

Pierwszą rzeczą, którą musiałem wypełnić była aplikacja ze zdjęciem, w której były zawarte pytania związane ze mną, z moimi zainteresowaniami itp. Dodatkowo musiałem spełnić kilka warunków: oceny w granicach 4.0, znajomość języka obcego(różny w zależności od kraju) w stopniu komunikatywnym itd. Potem wystarczyło czekać na e-mail'a z wiadomością, w której YFU zaprasza na rozmowę kwalifikacyjną. Nie pamiętam dokładnie, ale chyba już chyba podczas niej dowiedziałem się, że się zakwalifikowałem.
 
Następnie musiałem wypełnić mnóstwo dokumentów i formularzy do YFU USA.(opinie lekarza, stomatologa; szczepienia, karty ocen itp.) i napisać list do przyszłej HOST FAMILY, w którym opisywałem  siebie. Potem test SLEP, warsztaty(seminarium) trzydniowe w Poznaniu, wiza i oczekiwanie na rodzinę.

Jeśli chodzi o koszty to wyniosło to 8300$, w co wliczone są koszty lotu, ubezpieczenia, tych warsztatów, o których wspominałem wcześniej, odbioru z lotniska w USA itd. Dodatkowo trzeba było jeszcze zapłacić 180$ za SEVIS i 160$ za wizę.

PS Jeśli macie jakieś pytania to piszcie w komentarzach lub na moją skrzynkę mailową (formularz kontaktowy po prawej stronie) postaram się na nie odpowiedzieć. A jeśli chodzi o HOST FAMILY to nie mam jeszcze żadnych informacji o rodzinie goszczącej, ale powinny być jeszcze w tym tygodniu, a jak już coś będę wiedział to od razu napiszę.

2 komentarze:

  1. Co jeśli mam gorszą średnią niż 4,0? Jeśli nie mam dobrych ocen to znaczy, że już mam zamknięte drzwi?

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie mam pojecia... Chcialbym na to pytanie odpowiedziec, ale po prostu nie wiem. Wyda mi sie, ze najlepsza odpowiedz otrzymasz po prostu od YFU-(LINK: http://www.yfu.org.pl/ )

    OdpowiedzUsuń